Skip to content
Menu
Osebna nega
  • Domov
  • Kontakt
  • Nega las
  • Nega telesa
  • Dišave
  • Razno
Osebna nega

Učinki masaže na migrene

Posted on 10/05/201505/05/2015

Migrena je vrsta glavobola ki se najpogosteje pojavlja pri mlajših, čeprav lahko človek doživi prvi napad v katerikoli starosti. Pri ženskah je 2-3 krat pogostejša kot pri moških.

Glavna značilnost migrene je, da se pojavlja v občasnih napadih. Gre za glavobol, ki se lahko pojavlja nekajkrat v življenju ali pa nekajkrat v mesecu, traja pa od 4 do 72 ur. več vrst

Navadna migrena se pojavlja z 80% in je brez avre.

Klasična migrena je napad z avro.

Kombinirana migrena , se pojavlja časovno ločeno v obeh oblikah.

Sprožilnih dejavnikov migren je več, lahko so hormonske spremembe, alkohol dnevni bioritem, senzorični držljaji, negativne oblike stresa…

Pri terapevtski masaži so rezultati spodbudni, saj se glavoboli pojavljajo v veliko lažji obliki. Vsekakor je priporočljivo, da se izogibate dejavnikom, ki sprožijo napade migren in stresa, da skrbite za telesno dejavnost predvsem v naravi. Terapije niso boleče, z digitipresuro se zajemajo predvsem bolečinsko oživčene strukture, ki jih oživčujejo vlakna trigeminusa. Za odpravo stresa pa vsekakor pomaga, če partnerja prepričate za sproščujočo erotično masažo.

Tenzijski glavobol je najpogostejša vrsta glavobola pri ženskah in se pojavlja v 90%, pri moških v 70%. Starost obolevanja je med 30 in 60 letom.

Glavoboli lahko trajajo nekaj minut do nekaj tednov. Bolečina je topa in pritiska ali stiska, je lažja ali močnejša in običajno lokalizira na obe strani glave.

Ni povezanosti z slabostjo, bruhanjem ali občutljivosti na svetlobo. Glavobol se pojavi že preko dneva oz. nekateri že vstajajo z glavobolom ali pa se pojavi kaj kmalu po vstajanju. Sprožijo ga predvsem fizikalni vplivi: premalo spanja, dehidracija, strah, utrujene oči, depresija. Prav tako je lahko vzroki tobak, kajenje, vrsta hrane ( mastna hrana, cimet, paprika lovor, ocvrtje, čokolada, jajčevci).

Za lajšanje tenziskega glavobola je pomembna masaža vratu, ramen, glave, stopal, meditacija in telesna dejavnost, topla kopel.

Rafalni glavoboli so redkejši, v večini primerov gre za bolezen moških med 20 in 40 letom starosti.

Bolečina se pojavlja v napadih enkrat vsak drugi dan ali večkrat dnevno. Trajanje glavobola je od ure do ure in pol. Bolečina izžareva na isto stran vratu, v zatilje, je enostranska, pekoča, prebadajoča.

Znaki rafalnega glavobola so lahko izcedek iz nosu, solzenje, pordele veznice, povešenje vek, zožitev zenic. Raziskave pokazale, da gre za prirojeno nagnjenje.

Število terapij pri glavobolih je odvisno od izvora in dolgotrajnosti bolečine, največkrat jih opravimo od 3 do 5, razen pri hudih kroničnih obolenjih kjer je lahko do osem terapij.

Glavobolov je zelo huda nadloga, z terapijami glavoboli zmanjšajo, vendar popolna sanacija nikakor ni izvedljiva.

Bolečina v vratu je zelo pogosto stanje, ki ga povzroča daljše prekomerno delo, predvsem ponavljajoči se gibi, prisiljena drža, razne poškodbe predvsem pri avtomobilskih nesrečah.

Bolečina ponavadi izžareva na določenem delu vratu, torej pride do mišičnega krča v vratnih mišicah in to povzroči zelo boleče in gibanje omejujoče stanje, ki ga pogosto označi z izrazom torticollis.

Bolnik čuti bolečino pri gibanju ali raztezanju vratu ter izgubo moči možno je tudi kompenzacije vratnih arterij.

Že vsak sunkovit premik glave, ki presega skrajno mejo gibljivosti lahko povzroči hudo in dolgotrajno bolečino lahko se pojavijo glavoboli, omotice, razno šumenje v ušesih, do videnja črnih pikic pred očmi, mravljinčenje po rokah, občutek slabosti, solzenje oči…..

Bolečine niso vedno prisotne torej se pojavljajo samo v določenih fazah, kjer pa je odvisno od stanja samih mišic, tetiv v vratnem delu hrbtenice.

Uspešne terapije so predvsem v prvi fazi obolelosti, da se obolenja vlečejo v daljšo obdobje je terapevtska masaža zgolj samo lajšanje bolečin.

Vsekakor, da terapevtske masaže ne pomagajo je obvezno potreben pregled pri domačem zdravniku zaradi prizadetosti živčnih struktur v vratnem delu hrbtenice.

Pazite na svojo držo glave.

©2021 Osebna nega | Powered by SuperbThemes & WordPress