Skip to content
Menu
Osebna nega
  • Domov
  • Kontakt
  • Nega las
  • Nega telesa
  • Dišave
  • Razno
Osebna nega

Najlepše in najdragocenejše zbirke numizmatikov

Posted on 08/09/202018/08/2020

Numizmatika je izredno priljubljena tudi pri Slovencih. Veliko ljudi zbira kovance vseh vrst in iz različnih držav. Če pogledamo v pomen besede numizmatika, lahko ugotovimo, da pojem predstavlja zgodovinsko vedo, ki preučuje novce oziroma z današnjimi besedami preučuje denar. Poleg tega pa je tudi zbirateljski konjiček mnogih ljubiteljev različnih kovancev in bankovcev.

Zgodovina pravi, da je bil prvi zbiratelj kovancev in bankovcev francoz Guillaume Budé, ki je sistematično zbiral denar tistega časa. Numizmatik lahko postane vsakdo, vendar pa imajo le redki numizmatiki na svetu resnično vredne zbirke denarja, med katerimi je tudi več kot en zlatnik in starejše in modernejše dobe.

Kako naj začnemo zbirati zlatnike

Imeti v svoji zbirki kovancev tudi kakšen zlatnik, je za numizmatika velik pomen in velika želja. Če si resnično želimo imeti posebno zbirko, bomo morali začeti razmišljati tudi o tem, kako vi v svoj nabor vsako leto dodali vsaj en srebrnik in zlatnik.

Čeprav marsikdo tega ne ve, so tudi v Sloveniji na voljo tako novi kot tudi starejši zlatniki. Stari zlatnik ima numizmatsko vrednost le, če je bil izdelan pred letom 1871, kar pomeni, da mora biti star vsaj 150 let.

Najlepše in najdragocenejše zbirke numizmatikov

Zgodovinski pomen zlatnikov

Včasih si zlatnik lahko uporabil za plačevanje in zato so zlate kovance kovali v velikih nakladah. Ker se je z njimi plačevalo vse, so bili zelo zaželeni in običajno so jih imeli le najbogatejši ljudje. Kot zanimivost lahko povemo, da se je vrednost, ki jo je v določenem času imel en zlatnik, spreminjala glede na trenutno ceno zlata na borzi. Kar pomeni, da je že v preteklosti cena zlata lahko tudi dnevno nihala.

Prva denarna zveza je bila ustanovljena leta 1832. Ustanovili stajo Belgija in Francija, ki sta si tako lajšali medsebojno trgovanje. Omenjena zveza je temeljila na takratni vrednosti zlatega franka. Nato so se omenjeni zvezi pridružile še nekatere ostale države.

Prisotnost starejših zlatnikov v Sloveniji

Tudi v Sloveniji imajo določeni numizmatiki zavidljive zbirke, kjer lahko vidimo marsikateri star zlatnik. Kot zanimivost lahko povemo, da se v Sloveniji velikokrat pojavijo Nizozemski zlatniki.

Če si tudi sami želimo imeti v svoji zbirki kakšen resnično star zlatnik, ki bo imel numizmatično vrednost, se moramo obrniti na največje poznavalce, ki nas bodo usmerili k pravim posrednikom. Sami bomo le stežka prišli do pravih informacij, ki so pri nakupu zlatnikov nujno potrebne. Nihče si namreč ne želi kupiti zlatnika, ki ni pristen ali pa je celo ponarejen.

Na spletni strani https://www.svetplemenitihkovin.si/zlatniki/ lahko preverite pestro ponudbo zlatnikov.

©2021 Osebna nega | Powered by SuperbThemes & WordPress