Skip to content
Menu
Osebna nega
  • Domov
  • Kontakt
  • Nega las
  • Nega telesa
  • Dišave
  • Razno
Osebna nega

Konoplja, stranski učinki uživanja pri mladostnikih (do 25 let)

Posted on 03/12/201912/11/2019

Vsako leto znanstveniki odkrivajo nove dokaze za negativen vpliv konoplje na možgane mladostnikov, ki jih ta v nekaterih pogledih spremeni celo za vedno. Konoplja in njeni stranski učinki pri mladostnikih niso mačji kašelj.

Mnoge študije so prišle do iste ugotovitve, da lahko konoplja pri mladostnikih vpliva na slabše učenje snovi, pozornost, spomin, koordinacijo, ravnotežje in na presojo pri pomembnih odločitvah. Za razliko od kajenja pri odraslih, so najstniki precej bolj ranljiva skupina in bi se tako morali izogibati uživanju konoplje. Veliko neželenih učinkov je začasnih, nekateri pa nas lahko spremljajo do konca našega življenja. [1]

konoplja in mladi

Človeški možgani se razvijajo vse tja do zgodnjih dvajsetih in takrat smo tudi najbolj ranljivi za spodaj omenjene nezaželene posledice ter psihične bolezni. Študija je pokazala, da ima konoplja v teh letih slabši vpliv na možgane kot alkohol. [2]

Zloraba konoplje (kadiš več dni v tednu kot ne) je pri tistih gensko ranljivih mladostnikih tudi sprožilec psihičnih bolezni. Nekateri teh posledic ne bodo občutili nikoli, drugim pa lahko precej otežijo življenje in zahtevajo strokovno pomoč. To v praksi pomeni obisk psihiatrične bolnišnice in kasneje obiskovanje terapevta zaradi pojava depresije, bipolarne motnje, tesnobe ali česa podobnega povezanega z našo psiho.[3]

Razlogi za pričetek kajenja konoplje pri najstnikih

Obstaja kopica različnih razlogov, ne samo eden ali dva. Če bi jim želeli preprečiti kajenje konoplje, bi morali pomisliti na več popolnoma različnih področij, ki lahko vplivajo na otroke pri odločanju. V primeru, da imajo ti nekoga v družini, ki že konzumira konopljo, ali pa to odobrava je to lahko slabo. Namreč, verjetnost, da bo otrok pričel s kajenjem je veliko večja napram tistim družinam, kjer starši niso pokazali nobene naklonjenosti, stranski učinki pa bodo kasneje terjali svoje.

Na podoben način na to vpliva tudi dogajanje v soseski. Kjer je na območju videti veliko skupin, ki kadijo travo, bo to prav tako vplivali na najstnikovo razmišljanje in ga opogumilo k uživanju konoplje. Zato je še kako pomembno, da smo kot odrasi odkriti in direktni pri razglašanju našega mnenja o tej zadevi.

Mladi so torej poglavje zase, za starejše pa zgoraj naštete stvari ne veljajo. O lepoti zdravljenja s konopljo si lahko preberete več tukaj.

Viri in literatura

[1] Scott, J. C., Rosen, A. F., Moore, T. M., Roalf, D. R., Satterthwaite, T. D., Calkins, M. E., … & Gur, R. C. (2019). Cannabis use in youth is associated with limited alterations in brain structure. Neuropsychopharmacology, 1.

[2] Morin, J. F. G., Afzali, M. H., Bourque, J., Stewart, S. H., Séguin, J. R., O’Leary-Barrett, M., & Conrod, P. J. (2018). A population-based analysis of the relationship between substance use and adolescent cognitive development. American Journal of Psychiatry, 176(2), 98-106.

[3] Gobbi, G., Atkin, T., Zytynski, T., Wang, S., Askari, S., Boruff, J., … & Mayo, N. (2019). Association of cannabis use in adolescence and risk of depression, anxiety, and suicidality in young adulthood: a systematic review and meta-analysis. JAMA psychiatry.

©2021 Osebna nega | Powered by SuperbThemes & WordPress